top of page
  • Writer's pictureGo4insight

Zmrzlinu si počas leta dáme takmer všetci. Najobľúbenejšia je čokoládová.

Zisťovali sme ako si obyvatelia Slovenska počas leta vychutnávajú zmrzlinu a ktorá príchuť je na Slovensku tá najobľúbenejšia.

Prieskum ukazuje aj porovnanie ako sa zmenili naše „zmrzlinové“ chute za posledných 5 rokov. Spoiler: Sme celkom konzervatívni :-)Máločo v lete osvieži viac ako porcia (alebo dve) dobrej zmrzliny, či už klasická kopčeková, strojová, kúpená v obchode alebo vo forme rôznych nanukov.


Počas leta zmrzlinu ochutná aspoň raz viac ako 90% populácie. Milovníkov zmrzliny je pritom v populácii Slovenska približne 40%. Títo si vychutnajú zmrzlinu niekoľkokrát týždenne, pričom až 7% prakticky denne.


Najobľúbenejšou zmrzlinovou pochúťkou sú na Slovensku rôzne druhy nanukov. Podobne obľúbená je aj klasická kopčeková zmrzlina. Oba tieto druhy zmrzliny si na týždennej báze počas letných mesiacov vychutnáva približne štvrtina slovenskej populácie. Ďalšia tretina obyvateľstva si oba tieto druhy dá príležitostne párkrát do mesiaca.


Spomedzi testovaných typov zmrzlín je najmenej obľúbená točená strojová zmrzlina, ktorú na týždennej báze konzumuje len 5% obyvateľov Slovenska a počas leta ju ani raz neokúsi takmer polovica obyvateľstva.


Tých, čo zmrzlinu vôbec nejedia, je len 6%. Najčastejšie sú to starší dôchodcovia a muži žijúci na vidieku.


Obľúbenosť zmrzliny sa v porovnaní s rokom 2019 takmer vôbec nezmenila. Mierne sa však posunuli preferencie smerom k obľúbenosti nanukov. Naopak, točená (strojová) zmrzlina pomaly ustupuje.


Zmrzlina je vo svojej podstate „demokratická pochúťka“, môžu si ju dovoliť všetky sociálne skupiny. Konzumácia zmrzliny je nadpriemerne vysoká aj v najnižších sociálnych skupinách. Paradoxne, ľudia s najvyšším príjmom konzumujú zmrzlinu (aj vzhľadom na svoj životný štýl) menej často.


Môžeme pozorovať vysokú závislosť konzumácie zmrzliny od veku. Na týždennej báze si doprajú zmrzlinu najčastejšie tínedžeri a mladí ľudia. S narastajúcim vekom frekvencia konzumácie postupne klesá. Dôchodcovia nad 70 rokov sú v konzumácii zmrzliny najtriezvejší, čo však neznamená, že ju nemajú radi. Len ju konzumujú menej často.

Najčastejšími zákazníkmi zmrzlinární sú ženy (najčastejšie mladé ženy).

Aké príchute máme na Slovensku radi?


Preferencie Slovákov, čo sa týka príchutí, sú jednoznačné. Všetky demografické skupiny najviac obľubujú čokoládovú príchuť zmrzliny. Celkovo ju obľubuje 47% Slovákov. Vôbec najobľúbenejšou príchuťou je pre 19% slovenskej populácie.

Mladí ľudia majú preferencie rozdelené na väčší počet príchutí - ako punčová, pistáciová, karamelová, banánová, tiramisu a ešte viacero rôznych a špecifických príchutí.


Naše zmrzlinové chute sa menia len pomaly


Čo sa týka zmrzliny, sme stále pomerne konzervatívni. V porovnaní s rokom 2019 prišlo k len malým zmenám v preferenciách. Top 3 príchute (čokoládová, vanilková a citrónová) prakticky vôbec nestratili svojich fanúšikov.


Najväčší odklon je od orieškovej príchute. Do TOP 10 najobľúbenejších príchutí sa dostal aj slaný karamel, ktorý sa v roku 2019 do prieskumu ani nekvalifikoval.

 

O prieskume

Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov v máji 2023. Prieskum bol realizovaný metódou Multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page