Umelá inteligencia na školách: zakázať alebo využívať vo vyučovaní?
- Go4insight

- Aug 28
- 2 minút čítania
Nástroje umelej inteligencie sú čoraz dostupnejšie a dokonalejšie. Ako by sa mali uplatniť v školskom prostredí? Najnovšie dáta ukazujú, že názory Slovákov na túto tému sú rôznorodé – a líšia sa aj podľa toho, či ide o základné alebo stredné školy.

Základné školy: rastie dôraz na učenie detí pracovať s technológiou
Takmer tretina ľudí je presvedčená, že základné školy by mali priamo učiť, ako umelú inteligenciu efektívne využívať, prípadne ju zapojiť do vyučovania. Takmer pätina Slovákov by povolilo jej využitie aspoň ako pomôcku pri domácich úlohách či písomkách.
Takmer tretina ľudí by využívanie AI na základných školách úplne zakázala. Viac ako pätina populácie zatiaľ nemá na túto tému jasný názor.

V porovnaní s rokom 2024 sa postoj verejnosti mierne zmenil: pozitívny prístup k využívaniu AI na základných školách stúpol o 7 percentuálnych bodov, kým podiel zástancov úplného zákazu klesol o 6 bodov.
Stredné školy: ešte väčšia otvorenosť voči AI
Pri starších študentoch je postoj verejnosti ešte priaznivejší – až štyria z desiatich Slovákov chcú, aby sa využívanie AI stalo súčasťou vyučovania. Necelá pätina by používanie AI pripustila aspoň pri domácich úlohách alebo zadaniach. Za úplný zákaz na stredných školách sa vyslovila len pätina populácie.
Takmer pätina populácie nemá na túto tému jasný názor.

Medziročne sa ukazuje posun k väčšej akceptácii: podiel ľudí s pozitívnym postojom k AI narástol o 8 percentuálnych bodov, zatiaľ čo radikálnych odporcov ubudlo o 4 body.
Podpora AI od mladších a vzdelanejších
Podpora využívania umelej inteligencie na školách klesá s vyšším vekom. S nejakou formou začlenenia umelej inteligencie do vyučovacieho procesu súhlasia pri základných školách dve tretiny mladých do 24 rokov, ale iba tretina ľudí nad 60 rokov. Pri stredných školách sú to až tri štvrtiny mladých, ale iba necelá polovica ľudí v najstaršej vekovej skupine.
Podpora využívania umelej inteligencie na školách rastie so vzdelaním. VŠ vzdelaní sú smerom k používaniu AI na školách naladení pozitívnejšie a to pri základných a stredných školách. Pri základných školách by s nejakým spôsobom práce s AI súhlasilo 55% VŠ vzdelaných, u ľudí s nižším vzdelaním je to 46%. Pri stredných školách je to 71% VŠ oproti 56%.
Zaujímavé je, že priame vyučovanie AI alebo jej zapojenie do vyučovania by privítalo vyššie percento mužov ako žien. Pri základných školách je to 35% mužov oproti 25% žien, pri stredných školách 46% mužov oproti 37% žien.

Rozdelená spoločnosť, spoločná budúcnosť
Slováci vnímajú umelú inteligenciu na školách rozporuplne, no medziročná zmena naznačuje jasný trend – narastá presvedčenie, že deti sa majú učiť s AI pracovať, čo zahŕňa aj poznanie jej slabých miest a rizík používania.
To otvára priestor na odbornú diskusiu o tom, ako ju zaradiť do učebných plánov a pripraviť pedagógov na jej bezpečné a zmysluplné využitie.
O prieskume
Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov na prelome júla a augusta 2025. Prieskum bol realizovaný metódou Multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.




Komentáre