top of page
  • Writer's pictureGo4insight

Tohtoročné dovolenkové leto bude rekordné aj napriek inflácii

Približne 70% Slovákov plánuje tento rok letnú dovolenku. Rekordné počty Slovákov vycestujú na európske pláže, do zahraničia sa chystá takmer polovica Slovákov. Na Slovensku zostane dovolenkovať tretina obyvateľov.


Po pandémii rekordný počet dovolenkárov


Toto leto sa na dovolenku chystá rekordné množstvo obyvateľov Slovenska. Pred tohtoročnou letnou sezónou (máj 2023) nejakú letnú dovolenku plánuje až 69% obyvateľov Slovenska. Ide o medziročný nárast o 9 percentuálnych bodov.

Po posledných letných sezónach, kedy bolo cestovanie ovplyvnené pandémiou COVID-u, sú však dovolenkové plány cestovať omnoho konkrétnejšie, ako tomu bolo v rokoch 2020 – 2022. Až 21% z celej populácie Slovenska už majú objednanú alebo dokonca aj zaplatenú dovolenku, čo predstavuje takmer tretinu z tých, ktorí letnú dovolenku plánujú.


Konkrétnejšie plány, ako stráviť tohtoročné leto, má ďalších 17% Slovákov. Najvyšší podiel je však tých, ktorí na letnú dovolenku plánujú ísť, ale ešte si ju ani nestihli nijak zorganizovať, ani ju hlbšie premyslieť (31%).

Polovica (potenciálnych) letných dovolenkárov tak stále nie je o svojej dovolenke ešte úplne rozhodnutá. Kým v minulých rokoch sťažovala rozhodovanie neistá pandemická situácia, tento rok rozhodnutia ovplyvňuje vysoká inflácia a pokles reálnych príjmov.


Leto s rodinou pri mori


Na letnú dovolenku plánujú ísť v najväčšej miere rodiny s deťmi. A práve rodiny s deťmi už majú vo väčšej miere dovolenku objednanú alebo aj zaplatenú (spolu 22% rodín).

Naopak, na dovolenku neplánujú ísť väčšinou ľudia vo veku nad 60 rokov.

Európske pláže ale aj Slovensko


Hlavným trendom tohto leta sú pláže južnej Európy. Tento rok plánuje v lete cestovať na dovolenku takmer polovica (46%) obyvateľov Slovenska.


Až 14% z celej populácie (a viac ako štvrtina tých, čo plánujú nejakú letnú dovolenku v zahraničí) , navštívi túto letnú sezónu Chorvátsko. Chorvátsko tak zostáva našou jednoznačne najobľúbenejšou zahraničnou destináciou.


Veľké množstvo Slovákov sa tento rok chystá do Talianska (7%), podobne veľký záujem je aj o Grécko (7%) a Turecko (7%).

Zvýšená túžba po dovolenkovaní pri mori však nebude znamenať znížený dopyt po domácom cestovnom ruchu. Dovolenku na Slovensku plánuje približne rovnaký podiel ľudí, ako tomu bolo v roku 2022.


Na Slovensku plánuje stráviť svoju letnú dovolenku 33% obyvateľov Slovenska. Slovensko tak zostáva najčastejšou letnou destináciou Slovákov. Dovolenkovať na Slovensku však plánuje menej ako polovica tých, ktorí nejakú dovolenku cez leto plánujú.

 

O prieskume

Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov v máji 2023. Prieskum bol realizovaný metódou Multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page