top of page
  • Writer's pictureGo4insight

Pomaly sa vraciame na zahraničné dovolenky, väčšina bude ale dovolenkovať na SlovenskuViac ako 60% Slovákov plánuje túto sezónu letnú dovolenku. Pomaly sa vraciame na európske pláže, hoci obavy z pandémie ešte mnohým zabránia cestovať do zahraničia. Najčastejšie tak budeme dovolenkovať na Slovensku.

To sú hlavné výsledky reprezentatívneho prieskumu na vzorke 1 000 respondentov, ktorý agentúra Go4insight realizovala na prelome mája a júna 2021.


Obavy cestovať do zahraničia


Napriek tomu, že pandémia v Európe výraznejšie ustúpila, mnohí obyvatelia Slovenska sa stále obávajú vycestovať do zahraničia. Medzi slovenským obyvateľstvom je silne prítomné vnímanie, že viacerí dovolenkári si minulé leto COVID doniesli ako nechcený suvenír.


Viac ako štvrtina populácie (28%) má aj tento rok výrazné obavy dovolenkovať v zahraničí. Mierne obavy cestovať do zahraničia má 42% slovenskej populácie. Žiadne obavy vycestovať v lete mimo Slovenska nemá 30% obyvateľov Slovenska.


V porovnaní s minulým rokom sme však tento rok, čo sa týka cestovania, podstatne väčší optimisti. Minulé leto malo obavy cestovať do zahraničia až päť šestín obyvateľstva.


Nie je prekvapením, že cestovania za hranice sa najviac obávajú tí najstarší. Medzi ľuďmi nad 60 rokov je až polovica takých, čo majú veľké obavy a zároveň len pätina tých, ktorí sa neobávajú cestovať do zahraničia vôbec.


Čím je človek mladší, tým obavy z cestovania mimo Slovenska klesajú a zároveň rastie skupina tých, čo sa neobávajú vôbec.


Zároveň platí, že muži sa letných dovoleniek v zahraničí obávajú výraznej menej ako ženy.Rekordný počet dovolenkárov a rozhodovanie na poslednú chvíľu


Mesiace lock-downu spôsobili, že toto leto dovolenku plánuje opäť rekordné množstvo obyvateľov Slovenska. Tesne pred tohtoročnou letnou sezónou (prelom mája a júna 2021) nejakú letnú dovolenku malo v pláne až 61% obyvateľov Slovenska. Tento podiel je vyšší ako v období pred pandémiou a porovnateľný so situáciou minulý rok.


Neistota okolo cestovania do niektorých destinácií, nutnosť karantény pri návrate, situácia s COVID pasmi a stále sa meniace pravidlá týkajúce sa cestovania spôsobili, že mnohí ľudia ešte svoju dovolenku zorganizovanú nemajú, hoci na ňu plánujú ísť.


Objednanú alebo zaplatenú dovolenku malo začiatkom leta necelých 10% populácie, teda len šestina tých, ktorí letnú dovolenku tento rok plánujú.


Konkrétnejšie plány, ako strávia tohtoročné leto má ďalších 14% Slovákov. Najvyšší podiel je však tých, ktorí na letnú dovolenku plánujú ísť, ale ešte si ju ani nestihli nijak zorganizovať ani hlbšie premyslieť (takmer 40%). Ľudia si tento rok rozhodovanie o svojej dovolenke nechávajú na poslednú chvíľu.


Opäť silné Slovensko ale aj návrat bližších prímorských destinácií


Obavy cestovať do zahraničia aj tento rok pomôžu domácemu cestovnému ruchu. Na Slovensku plánuje stráviť svoju letnú dovolenku 43% obyvateľov Slovenska. Sú to približne dve tretiny tých, čo nejakú dovolenku cez leto plánujú. Domácu dovolenku tak plánuje násobne viac obyvateľov Slovenska, ako tomu bolo v období pred svetovou pandémiou.


Zo zahraničných destinácií sa najviac obyvateľov Slovenska chystá toto leto cestovať do Chorvátska (až 10%). Je to stále výrazne menej, ako tomu bolo pred pandémiou, ale zároveň takmer dva krát toľko ako minulý rok.


Nárast v porovnaní s minulým rokom zaznamenajú tento rok aj bližšie prímorské destinácie ako Taliansko, Grécko alebo Bulharsko. Aj v prípade týchto krajín však počty slovenských dovolenkárov budú výrazne nižšie ako v rokoch pred pandémiou.


Do susedného Česka sa cez leto chystá pozrieť 6% Slovákov, Česko sa tak pre Slovákov stane druhou najnavštevovanejšou zahraničnou destináciou tohto leta.


Do Maďarska má cez leto namierených 2% obyvateľov, mimo Európu len 1% obyvateľov.

V súvislosti s optimistickým vývojom v oblasti cestovania a postupným uvoľňovaním opatrení v posledných dňoch je však možné, že slovenskí dovolenkári sa môžu rozhodnúť vycestovať do zahraničia vo vyššej miere, ako bolo deklarované na prelome mája a júna. Nasvedčuje tomu už spomínaných takmer 40% obyvateľov, ktorí si definitívne rozhodnutie o svojej dovolenke stále odkladajú.


 

O prieskume

Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov na prelome mája a júna 2021. Prieskum bol realizovaný metódou Multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page