top of page
  • Writer's pictureGo4insight

Viac ako tretina Slovákov nebola nikdy v živote na dovolenke pri mori

Updated: May 25, 2020

Počas leta realizovala spoločnosť Go4insight prieskum o tom, ako sme dovolenkovali. Top zahraničnou destináciou leta 2018 bolo Chorvátsko, ale stále existuje 35% Slovákov, ktorí nikdy v živote neboli na dovolenke pri mori.


Toto leto bolo na dovolenke 46% z populácie SR vo veku 15-79 rokov. Dovolenkou v tomto prípade myslíme aspoň jeden týždeň strávený mimo domova za účelom oddychu alebo rekreácie.


Zdroj: Go4insight / Báza grafu: Obyvatelia SR vo veku 15-79 rokov (n=1000)

Najvyšší podiel dovolenkujúcich v lete aspoň týždeň v kuse je medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi (63%) a medzi ľuďmi s čistým príjmom viac ako 900 EUR mesačne (viac ako 70%).


Niektorí z nás si doprajú aj viac dovoleniek za leto


Väčšina dovolenkujúcich (74%) v lete absolvuje jednu takúto dovolenku, približne pätina (22%) dve letné dovolenky a 4% si dopraje až 3 a viac dovoleniek mimo domova.

Z tých, čo boli na letnej dovolenke, si až 70% už počas roka sporili alebo si inak odkladali peniaze na letnú dovolenku.


Až polovica z tých, čo na letnej dovolenke neboli, uvádza finančné dôvody. Približne štvrtina nejde na letnú dovolenku z dôvodu vlastných zdravotných problémov alebo ich rodiny. Vo všeobecnosti zvýšený podiel tých, čo neboli na letnej dovolenke je medzi ľuďmi nad 60 rokov (75%), s podpriemerným príjmom a z malých obcí pod 1000 obyvateľov.


Najviac sme dovolenkovali na Slovensku, zo zahraničia je najobľúbenejšie Chorvátsko


Z hľadiska krajín tento rok strávilo najviac Slovákov svoju letnú dovolenku na Slovensku (36%), pričom dovolenkovali najviac na strednom Slovensku, menej na východnom a najmenej na západnom Slovensku.


Zo zahraničných destinácii je top destináciou letných dovoleniek Chorvátsko (30%), za ktorým nasleduje Taliansko, Česká republika a Grécko.

Chorvátsko bolo dokonca obľúbenejšou destináciou ako dovolenka na Slovensku medzi mladými ľuďmi do 30 rokov, vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi a majiteľmi iPhonov.Celkovo však dovolenkári dali toto leto výrazne prednosť zahraničiu pred dovolenkou na Slovensku - až 76% dovolenkárov bolo na dovolenke v zahraničí. Približne 1 z 10 dovolenkárov bol totiž okrem dovolenky na Slovensku v lete ešte aj na dovolenke v inej krajine.

Zdroj: Go4insight / Báza grafu: Obyvatelia SR, ktorí boli na letnej dovolenke v roku 2018 (n=456)

Ako riešime výmenu EUR na lokálne meny a platenie v zahraničí?


Mnohí dovolenkári smerujú do destinácií mimo eurozóny a potrebujú riešiť výmenu EUR na lokálne meny. Až 80% z nich preferuje si aspoň časť hotovosti vymeniť v banke na Slovensku ešte pred cestou. Druhým najobľúbenejším riešením je vymeniť hotovosť v banke alebo zmenárni v navštívenej krajine (63%), o čosi menej dovolenkárov v týchto krajinách rieši túto potrebu výberom z bankomatu v navštívenej krajine (56%).


Čo sa týka platieb kartami v zahraničí, využíva ich 88% dovolenkárov, ktorí boli toto leto mimo Slovenska. Približne polovica platí viac ako polovicu všetkých potrebných nákupov kartou a približne 4% dovolenkárov sú schopní zaplatiť za všetky nákupy v zahraničí len kartou bez použitia hotovosti. Na druhej strane 12% dovolenkujúcich neplatí v zahraničí kartou za žiadne nákupy.


Čo očakávame od letnej dovolenky?


Až dve tretiny letných dovolenkárov (66%) považujú za hlavný účel dovolenky „oddych pri vode“. Pätina chce spoznávať nové miesta (21%), 14% oddychovať v horách, 13% navštíviť rodinu alebo známych a len 3% aktívne športovať.Zdroj: Go4insight / Báza grafu: Obyvatelia SR, ktorí boli na letnej dovolenke v roku 2018 (n=456)

Muži uprednostňujú viac ako ženy oddych pri vode a ženy viac ako muži spoznávanie nových miest a návštevu rodiny alebo známych.


Zaujímavé je, že 35% Slovákov nebolo nikdy v živote na dovolenke pri mori a aj medzi ľuďmi s najvyšším čistým príjmom nad 1000 EUR existuje približne 15% takých, ktorí ešte nikdy v živote na dovolenke pri mori neboli.


O prieskume

Všetky uvedené informácie pochádzajú z kvantitatívneho reprezentatívneho prieskumu na populácii SR vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na vzorke 1000 respondentov na prelome júla a augusta 2018.


O spoločnosti Go4insight

Spoločnosť Go4insight poskytuje inovatívny prieskum trhu so zameraním na pridanú hodnotu pre klienta. Tvorí ju tím s dlhoročnými skúsenosťami na slovenskom trhu. Go4insight je preferovaný partner GfK na Slovensku.


Podrobnejšie informácie nájdete na našej webovej stránke www.go4insight.com, prípadne nás môžete sledovať na LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/go4insight

Comments


bottom of page